

Easy installation
Free returns from €100
'Excellent' Rated by Customers
In stock? Then your order will be quickly packed and shipped. Easily track your package with our regular carriers:
GLS, PostNL & DHL
A Best Design washbasin is always a good choice. This beautiful washbasin comes in a matte black color, making it very easy to combine in many types of bathrooms. Almost any color of basin mixer, siphon, and click waste will match this ceramic washbasin. With gold accents, you can truly make this washbasin shine, and with a matte black or iron basin mixer, you give it a robust touch. This washbasin is also available in matte white, which can be found under the variants.
Ceramic is a strong material that performs very well in damp areas such as a bathroom or toilet. It is easy to clean and very scratch-resistant.
Specifications
| Article number | 4012810 |
|---|---|
| Brand | Best Design |
| Series | Flaago |
| Warranty | 2 years |
| Color | Matte Black |
| Material | Ceramic |
| Shape | Rectangular |
| Basin material | Ceramic |
| Basin color | Matte black |
| Number of tap holes | 1 |
| Tap hole location | Centre |
| With overflow | Yes |
| Width | 50.50 cm |
| Depth | 42.50 cm |
| Depth range | 40 to 50cm |
| Height | 12.50 cm |
Thank you for subscribing!
This email is registered!