

Easy installation
Free returns from €100
'Excellent' Rated by Customers
In stock? Then your order will be quickly packed and shipped. Easily track your package with our regular carriers:
GLS, PostNL & DHL
The Mali toilet cabinet is a must-have for your home. The cabinet is compact but has enough space to store your toilet rolls or toiletries. The ribbed front also gives it a playful look. Mali is handle-less and equipped with a push-to-open system. The door can be mounted on either the left or right, making the cabinet easy to fit in any space.
The countertop is unfinished, meaning it doesn't have faucet or drain holes yet, allowing you to choose where to place them yourself. It's made of MDF, an advantage being that it doesn't splinter and has no irregularities, making it easy to saw and drill.
Not quite the color you're looking for? Then you're in luck! This toilet cabinet is also available in other attractive colors. The toilet cabinet is supplied without a mirror/washbasin/faucet. For inspiration on how to complete this toilet cabinet, check out the accessories section.
Specifications:
Please note: The toilet cabinet is water-resistant, but not waterproof. Splashes and other spilled liquids and splashes must be wiped dry. Failure to do so may shorten the product's lifespan and void any warranties.
| Article number | 4023150 |
|---|---|
| Brand | Beste ontwerp |
| Series | Mali |
| Warranty | 2 years |
| Color | Matte white |
| Material | MDF |
| Version | With matte black top panel |
| Mounting | Wall-mounted |
| Softclose | No |
| Front type | Ribbed front |
| Base cabinet material | MDF |
| Number of faucet holes | None |
| Number of washbasins | None |
| Faucet port | None |
| Number of doors | 1 |
| Opening direction | Left and right swinging |
| Handle | Handle-less |
| Includes mirror | No |
| Delivery method | Pre-assembled |
| Width | 36 cm |
| Depth | 18 cm |
| Thickness | 1.6 |
| Height | 51.60 cm |
Thank you for subscribing!
This email is registered!