

Easy installation
Free returns from €100
'Excellent' Rated by Customers
In stock? Then your order will be quickly packed and shipped. Easily track your package with our regular carriers:
GLS, PostNL & DHL
The Nero shower enclosure is fully equipped with an aluminum frame. This frame is sprayed matte black, providing an industrial look that is completely on-trend.
This shower enclosure distinguishes itself from others by having horizontal stripes etched into the glass. These are black lines printed into the glass. Additionally, a towel rail is attached to the outside of the wall, making it very convenient to have it integrated into the shower wall.
Specifications:
Complete your shower enclosure with our practical accessories!
| Article number | SK51395 |
|---|---|
| Brand | Best Design |
| Series | Nero |
| Warranty | 2 years |
| Colour | Black |
| Material | Aluminum |
| Safety glass | Yes |
| Fitting colour | Black |
| Frameless | No |
| Glass decor | Striped |
| Anti-limescale | Yes |
| Dimensions | 140x200 |
| Width | 140 cm |
| Minimum width | 1400 mm |
| Maximum width | 1400 mm |
| Glass thickness | 10 |
| Height | 200 cm |
Thank you for subscribing!
This email is registered!